ଜୀବନ ରହସ୍ୟ…

life secrets
Reading Time: < 1 minute

👉୪୦ ବର୍ଷ ରେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ଓ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶିକ୍ଷିତ ଭିତରେ ବିଶେଷ କିଛି ପାର୍ଥକ୍ୟ ନଥାଏ । ବେଳେବେଳେ ମୂର୍ଖ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷିତମାନଙ୍କ ଠାରୁ ବେଶୀ ଅର୍ଥ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ।

👉୫୦ ବର୍ଷରେ ସୁନ୍ଦର ଓ ଅସୁନ୍ଦର ସବୁ ସମାନ । ଆପଣଙ୍କ କମନୀୟ ରୂପକାନ୍ତି ଫିକା ପଡିଯାଏ । ଯେତେ ସୁନ୍ଦର ହୁଅନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି, ଆପଣଙ୍କ ମୁଖ ମଣ୍ଡଳ ରେ wrinkles ଓ କଳା ଚିହ୍ନ ଆସେ, ଚେଷ୍ଟା କଲେବି ଆପଣ ଏହାକୁ ଲୁଚାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।

👉୬୦ ବର୍ଷରେ ଉଚ୍ଚ ପଦବୀ, ନିମ୍ନ ପଦବୀ ଦୁଇଟି ଯାକ ଏକା କଥା । ଅବସର ଗ୍ରହଣ ପରେ, ଜଣେ ପିଅନ ମଧ୍ୟ ତାର ଅଫିସରକୁ ଚାହିଁବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିନଥାଏ ।

👉୭୦ ବର୍ଷ ରେ ବଡଘର ଓ ଛୋଟ ଘରର ମାନେ କିଛି ନଥାଏ। ଶରୀର ଅବଶ ହୁଏ । ଆଣ୍ଠୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବଢେ । ଇନ୍ଦ୍ରିୟମାନେ ଶକ୍ତିହୀନ ହୁଅନ୍ତି । ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଏ । କେବଳ ବସିବା ପାଇଁ ଛୋଟିଆ ଜାଗା ଖଣ୍ଡେ ଦରକାର ହୁଏ ।

👉୮୦ ବର୍ଷରେ ଅର୍ଥ ଥାଉ କି ନଥାଉ, କିଛି ଫରକ ନାହିଁ ପାଖରେ ପ୍ରଚୁର ଅର୍ଥ ଥିଲେବି ,ଆପଣ ନିଜ ଇଛାରେ କିଛି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଜୀବନବ୍ୟାପୀ ଆହରଣ କରିଥିବା ଜ୍ଞାନ ବିସ୍ମୃତି ଗର୍ଭରେ ଲୀନ ହେବ ।

👉୯୦ ବର୍ଷରେ ଶୋଇବା ଚେଇଁବା ଏକକଥା । ନିଦରୁ ଉଠି କଣ କରିବେ ଆପଣ ନିଜେବି ଜାଣି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଶେଷରେ ମୋ ବୟସର ବନ୍ଧୁ ମାନଙ୍କୁ ପଦେ ।

👉ଜୀବନକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତୁ ।

👉ବୃଥା ଅହଂକାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

👉ସବୁ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତାକୁ ଦୁରେଇ ଦେଇ ଜୀବନ ର ଭରପୁର ମଜା ଉଠାନ୍ତୁ ।

👉କଷ୍ଟ ଅର୍ଜିତ ଧନକୁ ନିଜ ଇଛା ଅନୁଯାୟୀ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ ।

👉ବୟସ୍କ ସନ୍ତାନ ମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିଅନ୍ତୁ । ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ବିରକ୍ତି ଭାବ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

👉ଜୀବନର ଅନ୍ତିମ କ୍ଷଣ, ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ଆସିପାରେ, ଏକଥା ମନେ ରଖନ୍ତୁ ।

👉ଅନ୍ୟର ଦୋଷତ୍ରୁଟି ନଖୋଜି ନିଜର ଖୋଜନ୍ତୁ ।

👉କାହାକୁ ମାନସିକ କଷ୍ଟ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

👉ଧର୍ଯ୍ୟ,ଦୟା, କ୍ଷମା ଓ ବିନମ୍ରତା ଓ ପରୋପକାର ଗୁଣ ଆଦିର ଅଧିକାରୀ ହୁଅନ୍ତୁ । କାରଣ ଏହି ଗୁଣ ଗୁଡିକୁ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଆଦୌ ସ୍ପର୍ଶ କରେ ନାହିଁ ।

 

🌸💐ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ💐🌸

 

🌹” ଜୀବନ ଦର୍ଶନ “🌹

Recommended For You

About the Author: Utkal Odisha

Utkal Odisha brings the best of articles, news, and views in English and Odia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Human Verification: In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.