ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ଠାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏହି ନୂତନ ନିୟମ

economycorona
Reading Time: 2 minutes

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏପ୍ରିଲ ୧, ୨୦୨୦ ରୁ ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହିତ ଅନେକ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ରୁ ସାରା ଦେଶରେ କେଉଁ ନିୟମ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ।

୧. ନୂତନ ଆୟକର ନିୟମ: ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ ରୁ ଆୟକରର ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ ହେବ। ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଟିକସଦାତା ସଞ୍ଚୟ ନକରି ମଧ୍ୟ ରିହାତି ପାଇପାରିବେ। ଏହା ଏକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈକଳ୍ପିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ।

୨. ବିଦେଶ ଯିବା ମହଙ୍ଗା ହେବ: ଏପ୍ରିଲ ୧ ରୁ ସରକାର ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣର ମୋଟ ପ୍ୟାକେଜରେ ଉତ୍ସ (ଟିସିଏସ୍) ରେ ସଂଗୃହୀତ ଟିକସ ଆଦାୟ କରିବେ | (FY 2020-21) ଆରମ୍ଭରୁ ବିଦେଶୀ ଯାତ୍ରାକୁ ୫% ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ।

୩. ବ୍ୟାଙ୍କର ମିଶ୍ରଣ: ଏପ୍ରିଲ ୧ ରୁ ଚାରୋଟି ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ୧୦ ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ ହେବ। ଏହା ଦେଶର ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ମିଶ୍ରଣ ହେବ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସହିତ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ବିଲ୍ / କିସ୍ତି କାଟୁଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ରିପୋର୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ।

୪. ନୂତନ ଜିଏସ୍ଟି ରିଟର୍ନ ଫର୍ମ: ଜିଏସଟି ପରିଷଦର ୩୧ ତମ ବୈଠକରେ ଏପ୍ରିଲ ୧ ରୁ ଏକ ନୂତନ ଜିଏସ୍ଟି ରିଟର୍ନ ଫର୍ମ ଆଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ନୂତନ ଫର୍ମ ବହୁତ ସରଳ ହେବ ଏବଂ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବା ସହଜ ହେବ।

୫. ଔଷଧ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମାବଳୀ: ସରକାର ସମସ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣକୁ ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ ରୁ ଔଷଧ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ଔଷଧ ଏବଂ କସମେଟିକ୍ସର ଧାରା ଅନୁଯାୟୀ ମାନବ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟବହୃତ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକୁ ଔଷଧ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରାଯିବ।

୬. ନୂତନ ଯାନ ନିୟମ: ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ଦେଶରେ କେବଳ ବିଏସ-୬ ମାନକ ଯାନ ବିକ୍ରି ହେବ। ତେବେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ହେତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିଏସ -୪ ଯାନକୁ ଏପ୍ରିଲରେ ୧୦ ଦିନ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।

୭. ବିଏସ-୬ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ: ଏପ୍ରିଲ ୧, ୨୦୨୦ ଠାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ବିଏସ-୬ ଗ୍ରେଡ୍ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଯୋଗାଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ ଏହାକୁ ଅନେକ ସହରରେ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ତଥାପି, ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ।

୮. ମୋବାଇଲ୍ ଡାଟା ମହଙ୍ଗା: ସର୍ବନିମ୍ନ ୩୫ /ଜି.ବି. ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ମୋବାଇଲ୍ ଡାଟା ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନର ହାରର ପ୍ରାୟ ୭-୮ ଗୁଣ ଅଟେ। ଯଦି ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର ମହଙ୍ଗା ହେବ।

୯. ଉଚ୍ଚ ପେନ୍ସନ୍: ସରକାର କର୍ମଚାରୀ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ (ଇପିଏସ୍) ନିୟମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ, ପ୍ରାୟ ୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଯେଉଁମାନେ ୨୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୦୮ ପୂର୍ବରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ ସେମାନେ ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ ରୁ ଅଧିକ ପେନସନ୍ ପାଇବେ।

Recommended For You

About the Author: Utkal Odisha

Utkal Odisha brings the best of analysis, articles, data, information, insights, news, opinions, stories and views in English and in Odia language.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x