ଲୁଣ ଓ ଆଇଓଡିନ…

iodine and salt
Reading Time: < 1 minute

ମୋର ଯେତେ ଦୂର ମନେ ପଡୁଛି କଲେଜ କୁ ଗଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗାଁ ଗହଳ ତେଜରାତି ଦୋକାନ ରେ ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଗ୍ରାହକ ଠାରୁ ପଇସା ନେଇ ତେଜରାତି ଦୋକାନୀ ଦେଉ ନ ଥିଲା- ଲୁଣ ଓ ତେଜପତ୍ର ।

ଲୁଣ ବସ୍ତା ଅର୍ଥାତ ଏକ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଏକ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଗ୍ରାହକ ସଉଦା କରିବା ପରେ କିଛି ଲୁଣ କାଗଜ ଠୁଙ୍ଗା ରେ ପୁରେଇ ନେଇ ଯାଉଥିଲା । ଲୁଣ ବସ୍ତା ଟି ସର୍ବଦା ଦୋକାନ ବାରଣ୍ଡା ରେ ଡେରା ହୋଇ ରହୁଥିଲା । ତେଜପତ୍ର ମାଗିଲେ ବି ଦୋକାନୀ କିଛି ବଢ଼େଇ ଦେଉଥିଲା ।

ପ୍ରାୟ ନବେ ଦଶକ ବେଳକୁ ହଠାତ ଏକ ପ୍ରଚାର ହେଲା ଆଇଓଡ଼ିନ ଅଭାଵ ରୁ ଗଳ କଣ୍ଟକ ହେଉଛି । କଥା ଟି ଠିକ । କିନ୍ତୁ ଆମ ପାଣିରେ ଆଇଓଡିନ କମ ଯୋଗୁଁ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଚାର ହେଲା । ଏଣୁ ଆଇଓଡିନଯୁକ୍ତ ଲୁଣ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆ ଗଲା ।

ଏହା ପଛରେ କର୍ପୋରେଟ ଦୁନିଆର ଏକ ବିଧିବଦ୍ଧ ଚକ୍ରାନ୍ତ ଥିଲା – ଲୋକେ ଗୋଡ଼ା ଲୁଣ ଛାଡି ପ୍ୟାକେଟ ଲୁଣ କିଣନ୍ତୁ । ବସ୍ତା ଏକ ଟଙ୍କାରୁ ପ୍ୟାକେଜ 50 ପଇସା ହେଇ ବଜାର କୁ ଆସିଲା ।

ବୋଧେ ଏହି ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ବିରୁଦ୍ଧରେ କିଛି ଗାନ୍ଧିବାଦୀ ସଂଗଠନ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ କଲେ । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଚାର ସାମଗ୍ରୀ ଜରିଆରେ ଗବେଷଣା ମୂଳକ ତଥ୍ୟ ଦେଲେ ଯେ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ପାଣିରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଆଇଓଡିନ ରହିଛି । ଏଣୁ ସାଧାରଣ ଲୁଣ ସେବନ ଯଥେଷ୍ଟ ।

କିନ୍ତୁ କିଏ ଶୁଣୁଛି , ଲୁଣ ଚାଷୀ ହାତରୁ ଲୁଣ କାରବାର କର୍ପୋରେଟ ହାତକୁ ନେବା ହିଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା । ଏଣୁ ଦିନ ଆସିଲା ମାଗଣା ଲୁଣ ଟାଟାର ସୁନ୍ଦରିଆ ପ୍ୟାକେଟ ରେ ପଶି କିଲୋ ₹ 20 ହେଇଗଲା।

ଚାଷ ରେ କର୍ପୋରେଟ ପଶିଲେ କଣ ହୁଏ ଲୁଣ ତାର ସାକ୍ଷୀ !

 

ODISHA ECONOMY AT A GLANCE

Recommended For You

About the Author: Utkal Odisha

Utkal Odisha brings the best of articles, news, and views in English and Odia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Human Verification: In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.