ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ନେଇ ସୂଚନା ଦେବେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ

NS
Reading Time: 3 minutes

୨୦ଲକ୍ଷ କୋଟିର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜରେ କେଉଁ ସେକ୍ଟରକୁ ମିଳିବ କେତେ ? ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପକ୍ଷରୁ ଗତକାଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ନେଇ ସିବଶେଷ ତଥ୍ୟ ରଖିବେ ସୀତାରମଣ । ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ଏହି ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏବଂ ସେହି ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ବିଷୟରେ ବୁଧବାର ଦିନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।

NS 1
Nirmala Sitharaman

ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ନେଇ ସୂଚନା ଦେବେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ । ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ପ୍ରେସମିଟରେ ସୂଚନା ଦେବେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ!!

NS 3
Finance Minister Nirmala Sitharaman

କେଉଁଠୁ ଆଣିବେ ସରକାର ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି, କ’ଣ ରହିଛି ଗଣିତ!!

ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିରେ ଗତି ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଘୋଷଣାକୁ ମିଶାଇ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର । ଏହା ଦେଶର ଜିଡିପିର ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ଦେବେ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ, ଏହି ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପାଇଁ ସରକାର କେଉଁଠୁ ଏତେ ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ଆଣିବେ । ତେବେ ଏହା ପଛରେ ଏକ ଗଣିତ ରହିଛି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା!!

¶ ନିକଟରେ ଜାପାନର ବ୍ରୋକ୍‌ରେଜ୍‌ ସଂସ୍ଥା ନୋମୁରା କହିଥିଲା ଯେ, ସରକାର ଯଦି ବଜାରରୁ ୧୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ନେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସରକାରୀ ରାଜ କୋଷରେ ୫.୫୬ ପ୍ରତିଶତ ଘାଟା ହେବ । ଯେଉଁ ସମୟରେ କି ସରକାର ୩.୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିବା କଥା ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆର୍ଥିକ ନିଅଣ୍ଟ ହ୍ରାସ କରିବା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଆହ୍ୱାନ୍‌!!

¶ ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଉଛି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଦ୍ୱାରା ୧.୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ସରକାରୀ ରାଜକୋଷ ବଢ଼ିବ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦରରେ ଐତିହାସିକ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଟିକସ ବଢ଼ାଇବା ସହଜ ହୋଇଛି!!

¶ କରୋନା ସଙ୍କଟରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଅତୀତରେ, ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରଏଟର୍ସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ​​ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କଠାରୁ ୪୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ସହାୟତା ମାଗିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ରଏଟର୍ସ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି!!

¶ ଆରବିଆଇ ମୁଖ୍ୟତଃ ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ସରକାରୀ ବଣ୍ଡା ଟ୍ରେଡିଂ କରି ଫାଇଦା ପାଇଥାଏ । ଆରବିଆଇ ଏହି ରୋଜଗାରର ଏକ ଅଂଶକୁ ଏହାର ଅପରେଟିଂ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପାଣ୍ଠି ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିଥାଏ । ଏହା ପରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ରାଶି ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ଭାବରେ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥାଏ!!

IDT
Budget Estimates

ସରକାର ଋଣ ନେଉଛନ୍ତି…

¶ ବାସ୍ତବରେ ସରକାର ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବଜାରରୁ ୧୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ନେବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ସାଧାରଣ ବଜେଟରେ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ୭.୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଚଳିତ ବର୍ଷ ସରକାର ଅତିରିକ୍ତ ୪.୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ନେବେ । ନିକଟରେ ସରକାର ଏହା କହିଥିଲେ ଯେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଋଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା । ପ୍ରଥମ ୬ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମାର୍କେଟରୁ ବଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ । ଏହି ଅର୍ଥ କରୋନାରୁ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ!!

BJP

 

Recommended For You

About the Author: Utkal Odisha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Human Verification: In order to verify that you are a human and not a spam bot, please enter the answer into the following box below based on the instructions contained in the graphic.