thought for the month about Poverty

🌸☘️🙏ଆଜିର ଭକ୍ତି କଥା🙏☘️🌸ନିର୍ଧନତା ଦୁର କରିବାର ଉପାୟ…

Diyaa
Reading Time: 2 minutes

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କୁ କହିଥିବା ନିର୍ଧନତା ଦୁର କରିବାର ଉପାୟ ।

ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ନାମ ଶୁଣିବାକୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଯାଉ , କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦୁନିଆର ଏକ ତିକ୍ତ ସତ୍ୟ | ସେ କହନ୍ତି ନା ଯେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଚଞ୍ଚଳ ଅଟନ୍ତି , କେତେବେଳେ, କାହା ପାଖରେ ଏବଂ କେଉଁଠିକୁ ଯିବେ, କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ କାହିଁକି ଏହି କାରଣରୁ ରାଜା ମଧ୍ୟ ଏକ କ୍ଷଣରେ ଏକ ରଙ୍କ ହୋଇଯାଏ | ଯଦିଓ ଆଜିର ସମୟରେ, ସମସ୍ତେ ନିଜର ସମସ୍ତ ଜୀବନକୁ ରୋଜଗାରର ପରିସରରେ ବିତାଇଥା’ନ୍ତି, ତଥାପି ଦାରିଦ୍ର୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ |

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ନିଜେ ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରତିକାର ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯିବ | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଅବତାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ପାଠ ଗୀତା ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଦେଇଥିଲେ। ସେହିଭଳି ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଘରର ଲୋକଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଗ୍ରହଣ କରି ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂର ହୋଇପାରିବ।

💔ଘିଅ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ: ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଘରେ ଗାଇର ଘିଅ ଦାନ କରାଯାଇଥାଏ, ସେହି ଘରୁ ଦୁଃଖ ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଗୋମାତାଙ୍କ ସହିତ ଏକ ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି, ତେଣୁ ସେ ଗୋ ମାତାଙ୍କର ସେବାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି | ଯେଉଁମାନେ ଗୋମାତାର ସେବା କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଘରକୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ କଦାପି ସ୍ପର୍ଶ କରେ ନାହିଁ |

💔ଘରକୁ ଆସୁଥିବା ଅତିଥିଙ୍କୁ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ: ଘରକୁ ଆସୁଥିବା ଅତିଥିଙ୍କୁ ପଚାରନ୍ତୁ: କୌଣସି ଅତିଥି ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆସନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ପାଣି ନଦେଇ ଯିବାକୁ କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅଶୁଭ ଗ୍ରହଗୁଡିକ ଦୂରେଇ ଯାଇଥାଏ।

💔ମହୁ: ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁ ଘରେ ମହୁ ଥାଏ ସେଠାରେ କେବେ ବି ଟଙ୍କା ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ। ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ମହୁ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆଣିଥାଏ |

💔ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଜରୁରୀ: ଆମେ ସମସ୍ତେ ଘରକୁ ପରିଷ୍କାର ରଖିବା ଉଚିତ୍, କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅଛି, ସେଠାରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ରହିଥାଏ ଏବଂ ସେହି ଘରେ ଭଗବାନ ବାସ କରନ୍ତି | ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ରହୁଥିବାବେଳେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି। ତେଣୁ, ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

💔କପାଳରେ ତିଲକ ଲଗାଇବା: ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ତିଲକ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କପାଳ ମଝିରେ ତିଲକ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଗ୍ରହ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିଦିନ ତିଲକ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ |

🌸☘️🌼🙏ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ🙏🌼☘️🌸

 

🌸☘️🙏ଆଜିର ଭାଗବତ ବାଣୀ🙏☘️🌸

Recommended For You

About the Author: Utkal Odisha

Utkal Odisha brings the best of analysis, articles, data, information, insights, news, opinions, stories and views in English and in Odia language.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x